13 עצי תמר

לפתע הופיעו על החוף עצי תמר גבוהים חדשים. הם נשתלו על ידי  צוות הנוי המבורך. כמה  שתילים שתלו כאן? שאלתי. 13 ענו לי השותלים.

13 עצי תמר… מיד שב אלי סיפור התמרים הראשונים של עין גב.

סיפור מקום איננו רק  סיפור של נוף ובית הוא גם סיפור של אבנים ועצים. כשבעין גב לא היו עצים התקיים ויכוח. האם להביא אל החצר עצים מבחוץ או להפוך את שיחי השיזף  הדוקרניים לעצים. האם להרכיב על ענפיהם  הרכבה מעניינת או לעקור אותם  ולשתול תחתם  עצים עבותים. קרבה אל טבע המקום היתה עיקרון חשוב אך מה עושים והטבע  ללא צל, שדוף, רותח?  החברים  רצו צל מהיר . החבר קולי ניסה עם השיזף אך  המתכנן כבר תכנן אחרת . שדרות זיתים ותמרים . תמרים וזיתים  הם  אמנם נוי אך נוי מניב…

אולם מהיכן מביאים שתילים? קולי היה ממונה על הבאת  שתילים. הוא עבד במשתלת  התמרים של כנרת, גן רחל.

יום אחד תפש אותו פקיד  מבנק, לא נגיד איזה , והציע לו הצעה מגונה.  תשתול אצלי  בחצר עץ תמר ותלווה אותו ואני אדאג שהבנק יעניק לעין גב מתנה  12 שתילים. קולי לא  סיפר שהיו לו  נקיפות מצפון. הוא שתל את העץ שהניב אפשרות רכישה של 12 חוטרי  תמר בגן רחל משתלת התמרים  בכנרת בה  עבד   בנציון ישראלי.

כשעבד קולי במשתלה שמע את עובדיה מדברים ביניהם. הם החליטו  לתת לעין גב מהזן  הפחות טוב. אופנת הזנים הטובים והרעים לא עוברת מן העולם.  קולי החליט לעשות מעשה . הגיע למשתלה עם לילה והחליף את  השלטים : לזן הטוב  הציב שלטים של הזן  הפחות טוב. למחרת קיבל 12 חוטרים של הזן שהוא ידע שהוא הזן הטוב . הם נשתלו  על חוף הים, ליד  המסעדה של היום.

אם במקרה של הבנקאי לא דיווח קולי על נקיפות מצפון, מצפונו  נקף אותו מאד  על החלפת  הזנים . איך הוא עשה  דבר כזה לבנציון ישראלי החלוץ הוותיק ביותר בארץ? בכל זאת לא סיפר לו עד  שחלפה שנה והתמרים כבר הכו שורש.

כשחלפה שנה בא קולי  לבנציון והתוודה על חטאו.  בנציון חיבק אותו ואמר כי אם אחרי אלפיים שנות גלות  עושים מעשה כזה מגיע  לשותל עוד  שתיל אחד. עתה  היו 13 עצי תמר לקיבוץ.

ועתה נשתלו עוד 13 חדשים. נלקחו ממטעי עין גב והם גדולים, מתנשאים ומעוררי וויכוח…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *